Bir defa "Facebook çok yararlı bir ortam" diye bir tespit yaparak başlıyayım, tabii bu ortama nasıl baktığınıza göre değişir; daha çok seslendirdiğim şiirleri paylaşmak için orada olan biri olarak bundan 30 sene önce hayali dahi kurulamayacak şekilde arada hiç bir aracı olmadan bir eseri izleyiciye, okuyucuya aktarmak gibi muazzam bir ortam oluşturuyor. Tabii ki bu diğer internet ortamlarında da sağlanabiliyor fakat ismi soy ismi ile şahısların karşınızda olması bambaşka bir avantaj yaratıyor, paylaştığınız bir eserle ilgili hemen geri bildirim alabiliyorsunuz, beğen, paylaş tuşları iyi kullanılabilirse dehşet sihirli sonuçlar yaratabiliyorlar.

Bu ortamda paylaşılan şeylerin büyük bölümü de boşuna zaman kaybı diyebileceğim şeyler, ıvır zıvır oldukça fazla paylaşılıyor, insanlar bunları paylaşarak bir deşarz yaşıyorsa  sorun yok da bu hayat felsefesi haline gelmişse tehlikeli hal alabiliyor, hiç üretkenliği olmayan, asosyal kişilikler giderek artıyor. Anadolu insanı bu bakımdan facebook ortamını daha dolu dolu kullanıyor gibi, güzel paylaşımlar sunuyorlar bu ortama; şiirler,güzel fotoğraflar, okul öğrencilerinin yaptığı resimler, el sanatları gibi gerçekten paylaşmayı hakeden çok güzel şeyler aktarıyorlar.
Üniversite öğrencisi iken "Şu şiirim bir dergide yayınlansın da benden başka bir kaç kişinin daha haberi olsun" diye dergilerin posta adreslerini aşındırdığımız günleri düşündüğümüzde bir şeyler üreten ve geniş kitlelere ulaştırmaya çalışan insanlar için facebook şimdilik iyi bir ortam, giderek bozulmazsa eğer...

0 yorum :

Yorum Gönder

 
Haftadan Kalanlar
Top