Gelişmeler gösteriyor ki Orta doğu üzerine kan damlamış taşlarla tarihin görmediği büyük bir satranç oynuna sahne oluyor, aslında oynanan taşlar henüz piyonlar fakat arada filler ve atlarda kendini göstermeye başladı. Satranç oynayanlar iyi bilirler büyük bölümü psikolojiye dayanır; rakibinizin çok iyi olduğunu bilerek masaya oturmanız oyunun büyük bölümünü kaybetmenizi sağlar. Zayıf rakipler bu nedenle karşısındakinin gücünü bilerek soğukkanlı olmaya ve güçlü rakiplerinin açığını bulmaya çalışırlar.

Saddam ve Kaddafi'nin batı karşısındaki hamlellerini hatırlıyorum da soğukkanlı bir duruştan ziyade soğukkanlı görünmeye çalışılan bir duruş vardı; geçmişleri Dünya kamuoyunun gıpta edeceği bir yapıda değildi, stratejik ortakları diyebileceğimiz ülke yok gibiydi. Özellikle Kaddafi Orta Doğu'da değişen oyunun çok sonra farkına varabildi. Artık ağır abi gelip oyuna doğrudan oturmuyor, mahallede ki diğer oyuncuları oyuna sürüyordu çünkü ağır abi için Irak savaşı aslında kazanç olmaktan çıkmıştı .

Şimdi Orta Doğu'da etraflarında ki oyunlardan tecrübe kazanmış, her iki tür oyunu da iyi bilen Ahmedinejat ve Esad var; şimdilik Dünya Kamuoyunu ve kendi kitlelerini çok iyi kullanıyorlar. Özellikle Esad bir kaç piyon hareketi yapıp, oyun zamanın azaldığını düşünen rakiplerine önemli açıklar verdiriyor, arada bir Orta Doğu havasına kapılıp bağırıp çağırmak isterken arkasındaki ağır abileri olan Çin ve Rusya omuzuna vurup "Merak etme Birleşmiş Milletlerde hallederiz" diye yatıştırıyorlar. Oyun bu tempoda devam ederse Batının küçük kardeşlerinden biri satranç saatini durdurmaya yeltenebilir.

0 yorum :

Yorum Gönder

 
Haftadan Kalanlar
Top