Sultan dizisi evet bir aşk dizisi; gördüğüm kadarı ile dizi daha çok Sultan ve Şehmuz'un aşkı odaklı olacak fakat yapımcıları bence bir aşkı işlemenin çok ötesinde bir şey yapıyorlar; Türkiye'de farklı kültürleri tanıma olanağı yaratıyorlar. Diziyi izlerken kahvaltıcısından, ciğercisinden,düğünlerine kadar farklı bir kültür izlediğinizi hissedebiliyorsunuz.

"Dondurmam Kaymak" filmi de bu kültür aktarımını çok iyi gerçekleştirmiş filmlerden biriydi ve konusundan ziyade "Türkiye'de insanlar böyle de  konuşuyor ve yaşıyor" mesajını çok iyi iletmişti. " Yazı-Tura" filminde "Nörüyon "dendiğinde İç Anadolu'nun büyük bölümünde "Ne yapıyorsun" anlamına geldiğini artık biliyoruz. Toplum olarak böylesine farklı kültürlerimizi tanıdıkça bir birimizi daha iyi anlayacağız diye düşünüyorum.

Durum böyle olunca da Sultan dizisi oyuncuları sanki yıllarca Diyarbakır'da yaşamışlar gibi sunuyorlar bu güzel ilimizin yaşam kültürünü; Diyarbakır surlarından biz de sanki şehrin içinden kıvrılıp giden Dicle Nehrini izliyoruz. Oyuncular gerçekten müthiş, bence şehir esnafı dahi filmde ki ailelerin hep Diyarbakır'da kahvaltı dükkanı işletiğini dahi düşünebilir bir süre sonra. Bir zamanlar Cemo filminin çekimi için Elazığ'a gelen Türkan Şoray'ın şehir tarafından nasıl el üsütünde tutulduğunu hatırlıyorum da Nilgün Yeşilçay'ında Diyarbakır' da öyle bir hava yaratmış olduğu gözden kaçmıyor ve dahası Sinemamız bence 2.Sultanı çoktan bulmuş.

0 yorum :

Yorum Gönder

 
Haftadan Kalanlar
Top