Futbol skor oyunudur; ceplerinden bayağı büyük paralar verip bir maça giden seyirci "Yahu adamlar ne güzel koştular 0-0 bitti de güzel oldu" demez çünkü beklenti ceza sahası çevresinde olup bitenler daha çok da goldür. Bu nedenle seyirci adrenalini en çok yükseltenler kalecinin yaptığı kurtarışlar ve gole yönelik çabalardır.
Bu açıdan bakılırsa Umut Bulut gibi fırsatçı, cesur, inisiyatif almayı bilen bir futbolcu Galatasaray için önemli bir kazançtır. Temelde bakılırsa Galatasaray'ın geri plandaki oyuncuları zaten hep iyi olmuştur, sanırım ceza sahasına en çok top taşıyabilen takımlardan biri Galatasaray'dır tabii ki geçen sezon gol yüzdesi de oldukça yüksektir fakat taşınan pozisyon sayısına göre kıyaslanırsa bu oran düşüktür. Aslında Türkiye takımlarının genelinde böyle bir sorun vardır. Gol koklayan oyuncular ya takım disiplinine uyma veya kendi yapılarından kaynaklanan çekimserlikle son bitirici vuruşlarda inisiyatif almada çekimser kalmaktadırlar.

Ligimizde Teknik direktörlerin bu denli çok değişmesi futbolculara verilen inisiyatifi de doğrudan etkilemektedir. Bu nedenle Fatih Terim gibi böyle bir korku taşımayan teknik direktörle birlikte düşünülürse Umut Bulut gibi böyle bir serbestliğe ihtiyacı olan bir futbolcu tam başarılı olacağı yere gelmiştir. 
 
Haftadan Kalanlar
Top