Şimdi Mars ile ilgili gelişmeleri tersden düşünüp öyle okumaya çalışalım; diyelim ki yaşam alanı mars ve Dünya araştırılıyor, bir uzay aracı Dünya'ya gönderiliyor, uzay aracı Sahra çölüne iniyor; Dünya ile ilgili uzay aracının göndereceği görüntüler nasıl olurdu sizce? İstanbul'un boğaz kıyılarının Erguvanları değil tabii, uçsuz bucaksız çöller görüntülenirdi.
Acaba Mars da bize böylemi görülüyor şimdi; şans eseri inilmiş bir kıraç araziyi mi inceleyip duruyoruz? Mars gezegeninden gelen yeni verilere bakılırsa bu gezegen bizi şaşrırtmaya devam edecek gibi, su bulunmasını hayvan fosilleri veya bitki fosillerinin bulunması izlerse şaşrmamak lazım. Sanki buluntularda yavaş yavaş servis ediliyor gibi. Şimdi düşünün bu gezegen eski bir yaşam alanı olmuş veya yaşam alanı olmaya aday bir yer ise yer altında neler gizlidir kimbilir. Bu durumda da megafonla bunları duyurmanın ve gelişmiş diğer ülkelerin aya araç göndermesi gibi buraya da araç göndermeleri pek iyi olmaz değil mi?
Yeni gelen resimler sanki dünyanın jeomorfolojisinden bir kesiti gösteriyor gibi; kayaları aşındırıp akan sular, suların belli yerlerde topladığı lığ benzeri topraklar, balık fosiline,ayıya benzeyen kayalar.
İnsanlık Amerika'nın keşfi gibi bir durum yaşamaya yakın gibi...


0 yorum :

Yorum Gönder

 
Haftadan Kalanlar
Top